×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

2. Wskaż cyfrę w liczbie

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

System dziesiątkowy

System dziesiątkowy to sposób zapisywania liczb, który wykorzystuje tylko dziesięć cyfr, od zera do dziewięciu.

Liczba może składać się nawet z setek tysięcy, jednak my skupimy się na czterech filarach:
tysiącach, setkach, dziesiątkach i jednościach.

Liczby dwucyfrowe składają się z cyfry dziesiątek i cyfry jedności.
Liczby trzycyfrowe składają się z cyfry setek, dziesiątek i jedności.
Liczby czterocyfrowe składają się z cyfry tysięcy, setek, dziesiątek i jedności.

W tym systemie każda cyfra danej liczby ma swoje określone miejsce. Spójrz na te liczby. ([5274] [2745] [7452]) składają się z tych samych cyfr, jednak każda z nich ma inną wartość. Kiedy zamieniamy cyfry miejscem, otrzymujemy zupełnie inną liczbę.
Liczby zapisujemy od największej do najmniejszej, czyli najpierw tysiące, później setki, dziesiątki i na końcu jedności.


W liczbie 5274 jest 5 tysięcy, 2 setki, 7 dziesiątek i 4 jedności. Gdyby nie nasz system, ta liczba mogłaby wyglądać tak: [5000200704]. Aby nie musieć posługiwać się tak skomplikowanymi liczbami, stosujemy pewną bardzo ważną zasadę.
Każdą pełną dziesiątkę (1 x 10 ) przenosimy do kolumny dziesiątek, setkę (10 x 10) do setek, a każdy tysiąc (100 x 10) do tysięcy. Jak to robimy?


Dodajmy do naszej liczby (5274) 6. Dodajemy ją do jedności/ Teraz jedności utworzyły pełną dziesiątkę. Cyfrę dziesiątek, czyli 1, przenosimy więc do kolumny dziesiątek, dodajć ją do pozostałcyh dziesiątek. 7 +1 to 8. Na miejscu jedności zostaje 0. Dodajmy jeszcze 20. Teraz dziesiątki tworzą pełną setkę. Musimy przenieść ją na odpowiednie miejsce. Dodajemy 1 setkę w kolumnie setek, a na miejscu dziesiątek i jedności zostają zera. Teraz nasza liczba to 5 tysięcy, 3 setki, 0 dziesiątek i 0 jedności., czyli 5300.
Dodajmy do niej jeszcze 900. 300 + 900 to tysiąc dwieście. Cyfrę tysięcy przenosimy więc do kolumny tysięcy, a pozostałe 2 setki zostawiamy w kolumnie setek. Na miejscu dziesiątek i jedności zostają zera. Teraz nasza liczba to 6200.

A jak zapiszesz liczbę trzy tysiące osiemset dwanaście?