x

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

x

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

 

 

Cezary Orzechowki

 

O tym jak polubiłam/-em matematykę.

 

Matematyka jest jedną z najważniejszych dziedzin wiedzy, z którą spotykam się od najmłodszych lat. Na matematyce opiera się cały świat, bez niej nie byłoby fizyki, geografii, muzyki, a nawet plastyki.

,, Gdyby nie było matematyki nie byłoby nic ’’ – powtarza nam ciągle nasza pani od matematyki. Rzeczywiście nie moglibyśmy mieć pieniędzy, bo nie moglibyśmy ich policzyć, nie byłoby rachunków. I co przykre nie powstał by komputer i telewizor. Matematyka to podstawa. Dzięki niej możemy realizować swoje cele i spełniać marzenia, znaleźć dobrą pracę, ale do tego wszystkiego potrzebna jest nauka. Dzięki matematyce dzisiaj wiemy prawie wszystko: ile metrów ma największy szczyt, jak głębokie jest morze, ocean? Znamy powierzchnie państw, kontynentów a nawet planet. A tak zapytam z ciekawości - Czy ktoś wyobraża sobie życie bez daty, godziny?


Matematyka jest to bardzo fajny przedmiot. Chyba mój ulubiony, ale głośno tego nie powiem, bo pani od języka polskiego na pewno by się obraziła.
Polubiłem matematykę bo jest logiczna i taka poukładana jak ja. Oczywiście trzeba się uczyć systematycznie, no i trzeba mieć fajnego nauczyciela. Nie każdy potrafi wytłumaczyć matematykę.

Nauczanie matematyki zaczyna się od pisania cyferek, później dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Po dzieleniu czas na równania, potęgi i pierwiastki i tak w końcu dotrzemy przez ułamki do ciągów arytmetycznych i geometrycznych, by w końcu wszystko potraktować cosinusem i logarytmem, nigdy nie zapomnieć o różniczkach i na deser obliczyć całkę. Mam tylko cichą nadzieję ,że moje umiejętności matematyczne będą rosły wprost proporcjonalnie do zdobywanego doświadczenia, a nie będą ogromną parabolą, lub co gorsze sinusoidą.
A kiedy już tak wszystko będę umiał, to będę najmądrzejszym naukowcem i na pewno będę umiał przewidzieć, kiedy będzie koniec świata i nie będziemy musimy sprawdzać przepowiedni Majów, ani czekać czy za chwilę nie ukaże się kalendarz Czerwców, Lipców czy Sierpniów.
A może jeszcze lepiej, kiedy już będę najmądrzejszym naukowcem, będę wiedział jak uchronić cały świat przed końcem świata, przed chorobami, klęskami żywiołowymi. Wykorzystam swoją wiedzę, by świat był lepszy, by można było przewidzieć, że jakiś terrorysta planuje zaatakować niewinnych ludzi. By nigdy nie zdarzyły się tragedie jak ta na wyspie Utoya, Newtown, by nigdy nie powtórzył się 11 września na WTC.
Marzenia mam wielkie, plany jeszcze większe, w wyobraźni buduję statki kosmiczne albo sam nie wiem jeszcze co, ale nic nie zrobię jeśli nie będę się uczył matematyki, bo bez matematyki ani rusz.

Matematyka to Królowa Nauk

Dlatego właśnie lubię matematykę !

 

Cezary Orzechowki

Szkoła Podstawowa nr 1 im. prof. Władysława Szafera w Brzozowie, klasa 6

 

powrót