x

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

x

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

 

 

Patrycja Buczkowicz

 

Dlaczego moim zdaniem warto uczyć się matematyki.

 

Początki matematyki są równie stare jak cala ludzkość. Nasi przodkowie często nieświadomie, tworzyli historię tej nauki. Ludzie, by przetrwać musieli przewidywać różne rzeczy. A wszystko to było powiązane bezpośrednio lub pośrednio, właśnie z cyframi i liczeniem. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki temu rozwinęła się tak bardzo cywilizacja. Od pradawnego dodawania na patyczkach czy liczydłach, przez komputery wielkości pokoju do dzisiejszych podróży w kosmos. Matematyka dała początek innym naukom jak: ekonomia, rachunkowość, logika czy fizyka.
Nie każdy z nas ma umysł ścisły i nie zawsze zasady i reguły rządzące matematyką są dla wszystkich zrozumiałe. Niekiedy potrzeba dużo cierpliwości i ćwiczeń, by zrozumieć tę dziedzinę nauki. Jednak matematyki warto się uczyć. Moim zdaniem kształci i rozwija myślenie oraz logikę człowieka, a także podnosi poziom inteligencji. Spotykamy się z nią na
każdym etapie naszego życia. Już jako dzieci liczymy świeczki na torcie. W wieku szkolnym uczymy się jej podstaw, poznajemy liczby, kolejność działań: mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Dzięki czemu już nie można nas oszukać w sklepie i równo dzielimy się z rodzeństwem cukierkami, które dostaliśmy od babci. W wieku późniejszym wiemy już co to ułamki – wiemy ze ½ to tyle samo co 0,5. Znajomość procentów, pozwoli nam w przyszłości na zakup korzystnych akcji, obligacji, obliczenia kosztu kredytu czy zysku z lokaty. Proporcje przydadzą się przy gotowaniu, pieczeniu, pozwalają na określenie zawartości różnych produktów. Oprócz algebry poznajemy ciekawą geometrię. Rozróżniamy figury płaskie i przestrzenne. Dzięki temu, świetnie poradzimy sobie jako architekci, czy nawet bez problemu urządzimy własne mieszkanie.
Matematyka jest jak ogromny wieżowiec. Ma trwałą podstawę dzięki czemu cała reszta, która się na niej opiera jest stabilna i konstruktywna. Jeśli nie będziemy znać jej podstaw nie ma mowy abyśmy zrozumieli to co się dzieje na najwyższym piętrze. Uważam, że znajomość matematyki ułatwia nam codzienne życie i jest nieodłącznym elementem, który
ciągnie się za nami przez wszystkie lata.

 

Patrycja Buczkowicz

Szkoła Podstawowa nr 1 im. prof. Władysława Szafera w Brzozowie, klasa 6

 

powrót